0
0 Yorum

İstanbul’da İETT tarafından kişiye özel bastırılan kartlarla ilgili denetimler artırıldı. Yapılan incelemelerde 8 bin usülsüz kart kullanımı tespit edildi.

İstanbulkart denetimleri arttırıldı. Kişiye özel verilen kartlar, sadece sahibi tarafından kullanılabiliyor. Başkasına ait kart kullanımı tespit edildiğinde ise iptal ve para cezası uygulanıyor.

Son denetimlerde 8 bin usulsüz kullanım tespit edildi. Usulsüz kartlar iptal edilirken, kullanıcılarla ilgili de işlem yapıldı.
Usulsüz İstanbulkart kullanımının yaygınlaştığını tespit eden, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), toplu ulaşım araçlarına, istasyonlara ve duraklara konuyla ilgili uyarı afişler astı.

İETT otobüsleri, metrobüs ve metrolardaki ekranlardan görsel olarak, anons sistemlerinden de sesli olarak uyarılar yapıldı.
İBB Ulaşım Daire Başkanlığı Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü, usulsüz kart kullanımının önüne geçmek için alanda da kontrollere başladı.

3 BİN KARTA BLOKE KONULDU

Son aylarda otomasyon sistemi ile aylık ortalama 8 bin şüpheli işlem tespit edildi. Her ay ortalama 4 bin 500 kullanıcı SMS ile bilgilendirilirken, 3 bin kart da geçici olarak bloke edildi. Usulsüz kullanım tespit edilen kart kullanıcılarına ayrıca aylık tam mavi kart bedeli olan 430 lira ceza da uygulandı.

Kaynak: https://www.karar.com/sehir-haberleri/istanbulda-8-usulsuz-istanbulkart-kullanimi-tespit-edildi-1657459

Bunu arkadaşınla paylaş.
Semra Sorulan soru 23 Mart 2022